Nämä 170 poikaa kamppailevat Pohjola-leirillä – vielä 62 paikkaa jaossa

Suomi-kiekon tulevaisuuden tähdet taistelevat paikoistaan perinteikkäälle Pohjola-leirille tammikuun lopussa. Tammikuun 26.-28. päivä käytävässä Tulevaisuuden tähdet -tapahtumassa paikastaan taistelee peräti 170 vuonna 2003 syntynyttä kiekkojunioria.

Lupaavat kiekkoilijat on jaettu leirillä kymmeneen eri joukkueeseen. Jääkiekkoliiton etelän alueelta on kaksi joukkuetta, muilta alueilta yksi. Viimeisen kymmennen joukkueen paikan ottaa yhdistelmäjoukkue, johon on valittu pelaajia eri alueilta.

Tulevaisuuden tähdet leirillä on jaossa vielä 62 viimeistä paikkaa Pohjola-leirille, joka käydään Vierumäellä 28.2.-4.3.

Pohjola-leirille tehtiin jo 40 valintaa viime viikolla.

Jääkiekkoliiton Leijonat.fi julkaisi Tulevaisuuden tähdet -tapahtuman kokoonpanot tiistaina:

Etelä 1:

Maalivahdit:
Löfgren Benjamin, Viikingit Helsinki
Taimi Olli, HIFK Helsinki

Puolustajat:
Hirvonen Timi, HIFK Helsinki
Hänninen Konsta, Viikingit Helsinki
Kinnunen Leevi, Blues JR Espoo
Myllykoski Matias, Jokerit Helsinki
Pitkäjärvi Paulus, Jokerit Helsinki
Sipilä Lauri, Blues JR Espoo

Hyökkääjät:
Heikkinen Matti, KJT-Haukat Kerava
Juntunen Joona, K-Vantaa
Kuismin Rasmus, Blues JR Espoo
Kumpula Joona, Jokerit Helsinki
Kyynäräinen Anton, HIFK Helsinki
Lampi Eemil, Blues JR Espoo
Orava Juuso, Jokerit Helsinki
Penttilä Jesse, Blues JR Espoo
Surenkin Petrus, HIFK Helsinki

Etelä 2:

Maalivahdit:
Jämsä Joni, Jokerit Helsinki
Koskenvuo Aku, Blues JR Espoo

Puolustajat:
Ervasti Kalle, HIFK Helsinki
Haakana Santeri, Blues JR Espoo
Inhala Justus, Blues JR Espoo
Nieminen Sampo, Viikingit Helsinki
Roivainen Eemeli, K-Vantaa
Soini Kasper, Blues JR Espoo

Hyökkääjät:
Kivioja Aleksi, Blues JR Espoo
Matikka Miko, Jokerit Helsinki
Mononen Veeti, Jokerit Helsinki
Perklen Hugo, Blues JR Espoo
Raikamo Iiro, Blues JR Espoo
Rantonen Matias, Viikingit Helsinki
Sieppi Severi, KJT-Haukat Kerava
Terho Casper, Viikingit Helsinki
Virtanen Joonas, Blues JR Espoo

Häme:

Maalivahdit:
Sarikka Aatu, Pelicans Lahti
Sipiläinen Viljo, Pelicans Lahti

Puolustajat:
Hietaniemi Veeti, Ilves Tampere
Jokinen Daniel, HC Nokia
Lehtinen Eeli, Pelicans Lahti
Männikkö Topias, Pelicans Lahti
Siipola Onni, Ilves Tampere
Välimaa Janne, Tappara Tampere

Hyökkääjät:
Ahonen Verneri, Tappara Tampere
Ikonen Julius, Ilves Tampere
Lehtinen Visa, Pelicans Lahti
Mäkiselkä Juuso, Ilves Tampere
Parantainen Leevi, Pelicans Lahti
Rantanen Jesse, Pelicans Lahti
Rautio Eemil, Tappara Tampere
Rouhiainen Joonatan, Tappara Tampere
Virolainen Joni, Tappara Tampere

Keskimaa:

Maalivahdit:
Hanka Oskari, KuRy Kurikka
Reiman Kalle, JYP Jyväskylä

Puolustajat:
Aunala Tino, JYP Jyväskylä
Heikkinen Lauri, JYP Jyväskylä
Jauhiainen Roni, JYP Jyväskylä
Kronlund Kevin, IFK Lepplax Pedersöre
Mylläri Mikael, S-Kiekko Seinäjoki
Paananen Niko, JYP Jyväskylä

Hyökkääjät:
Aliranta Valtteri, JYP Jyväskylä
Blomqvist Elias, Jeppis Pietarsaari
Hakkarainen Kalle, JYP Jyväskylä
Komarov Oscar, Hermes Kokkola
Leppänen Erik, JYP Jyväskylä
Mäkinen Samuel, JYP Jyväskylä
Nikkola Henri, S-Kiekko Seinäjoki
Nykänen Juuso, Hermes Kokkola
Pöllänen Henri, JYP Jyväskylä

Kymi-Saimaa:

Maalivahdit:
Niskanen Tuukka, KooKoo Kouvola
Tuovinen Hugo, SaPKo Savonlinna

Puolustajat:
Hyttinen Atte, KooKoo Kouvola
Karjalainen Veeti, SaPKo Savonlinna
Leinonen Niklas, Titaanit Kotka
Loukkojärvi Joni, SaiPa Lappeenranta
Mursinoff Aleksi, Ketterä Imatra
Sarell Aapo, SaiPa Lappeenranta

Hyökkääjät:
Honkavuo Arttu, Jukurit Mikkeli
Järvelä Juho, Jukurit Mikkeli
Lindholm Leevi, SaiPa Lappeenranta
Liukka Niklas, SaiPa Lappeenranta
Liukkonen Mikko, Ketterä Imatra
Malmstedt Hessu, SaPKo Savonlinna
Rautio Nico, KooKoo Kouvola
Sorsa Mikael, KooKoo Kouvola
Väisänen Kalle, Titaanit Kotka

Lappi:

Maalivahdit:
Kaarna Juuso, RoKi Rovaniemi
Ovaskainen Kalle, RoKi Rovaniemi

Puolustajat:
Hakasalo Oula, RoKi Rovaniemi
Ikäläinen Erkki, RoKi Rovaniemi
Kivakka Matias, Lämärit Kemi
Kuuva Onni, Tu-Ki Ivalo
Martti Sebastian, HTUHC Haaparanta-Tornio
Merkkiniemi Miska, RoKi Rovaniemi

Hyökkääjät:
Alatalo Antti, TIHC Tornio
Harjuoja Akseli, HTUHC Haaparanta-Tornio
Lopina Eelis, Tu-Ki Ivalo
Mustonen Jasper, TIHC Tornio
Myllyniemi Eelis, RoKi Rovaniemi
Ollakka Iiro, RoKi Rovaniemi
Päätalo Santeri, TIHC Tornio
Rissanen Aleksi, RoKi Rovaniemi
Viinikkala Arvi, RoKi Rovaniemi

Länsirannikko:

Maalivahdit:
Salminen Frans, Lukko Rauma
Saloharju Elias, Ässät Pori

Puolustajat:
Heimosalmi Aleksi, Ässät Pori
Hellman Verneri, Ässät Pori
Kauppila Rasmus, Lukko Rauma
Laaksonen Eetu, TPS Turku
Leskinen Saku, Lukko Rauma
Niinikoski Jere, TPS Turku

Hyökkääjät:
Anttila Tuomas, Lukko Rauma
Ketonen Niklas, Ässät Pori
Kinnunen Lauri, TPS Turku
Knihti Feetu, Ässät Pori
Lanki Thomas, FPS Forssa
Louhipuro Samuli, TPS Turku
Pirjetä Lukas, TPS Turku
Päivärinta Sami, SoPa Somero
Tillqvist Benjamin, Ässät Pori

Pohjoinen:

Maalivahdit:
Holma Markus, Kärpät Oulu
Koivumäki Oskari, Kärpät Oulu

Puolustajat:
Itkonen Viljami, SuPS Suomussalmi
Jokitalo Onni, Kärpät Oulu
Kokko Jeremias, Kärpät Oulu
Loukasvuori Roope, Kärpät Oulu
Pieniniemi Aaro, Kärpät Oulu
Ruotsalainen Ville, K-Laser/KKP

Hyökkääjät:
Huttu Arttu, SuPS Suomussalmi
Juntunen Jiri, SuPS Suomussalmi
Karppinen Leevi, Kärpät Oulu
Koivunen Ville, Kärpät Oulu
Lohisalo Joonas, K-Laser/KKP
Mikkola Maks, Kärpät Oulu
Tuomainen Nooa, Hokki Kajaani
Vehkalahti Juho, Kärpät Oulu
Veijola Otso, Kärpät Oulu

Savo-Karjala:

Maalivahdit:
Eronen Iiro, Jokipojat Joensuu
Mikkonen Severi, KalPa Kuopio

Puolustajat:
Happonen Santtu, KalPa Kuopio
Hoffren Eero, KalPa Kuopio
Huuskonen Samu, KalPa Kuopio
Lehikoinen Atte, Jokipojat Joensuu
Suvinen Aatu, LeKi-75 Leppävirta
Vepsäläinen Eetu, KalPa Kuopio

Hyökkääjät:
Asikainen Toni, Jokipojat Joensuu
Husso Santeri, KalPa Kuopio
Jaatinen Otto, IPK Iisalmi
Kapanen Konsta, KalPa Kuopio
Kettunen Onni, KalPa Kuopio
Kuiri Rasmus, Hurtat Lieksa
Pellikka Aleksi, KalPa Kuopio
Tikkanen Niko, IPK Iisalmi
Tolvanen Joona, KalPa Kuopio

Yhdistelmäjoukkue:

Maalivahdit:
Ahola Arttu, Ilves Tampere
Rovio Topias, TPS Turku

Puolustajat:
Kuivas Antti, Kärpät Oulu
Leino Ekku, Pelicans Lahti
Majaniemi Jesper, Tappara Tampere
Sonninen Niko, SoKi Sotkamo
Tikka Henri, Ilves Tampere
Rantanen Jere, Jokerit Helsinki

Hyökkääjät:
Aaltonen Janne, Pelicans Lahti
Halme Iiro, Kärpät Oulu
Laakso Totti, Pelicans Lahti
Löytynoja Veeti, Kärpät Oulu
Nurmi Miro, HC Nokia
Poutanen Arttu, YJK Ylivieska
Tiihonen Luka, Tappara Tampere
Tuominen Eeti, Ilves Tampere
Virtanen Heikki, Ässät Pori